Alkali Beslenme Nedir?

Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH (potansiyel hidrojen) denmektedir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılmaktadır. pH değerleri, 0-14 numaraları arasında sınıflandırılır. Ne asit, ne alkali de alkali, yani nötr olan maddeler 7 pH derecesi ile gösteriler. 7’den aşağı doğru indikçe maddenin asitlik derecesi, 7’den yukarı doğru çıktıkça da alkalilik derecesi artar.Bizim kan ve diğer vücut sıvılarımızın pH’ı hafif alkalik olup, 7.35-7.45 civarındadır ve bu değerlerin dışına çıkarsa hayati bir tehlike içerisine gireriz.

Alkali beslenme şekline göre tükettiğimiz her yiyecek vücut pH dengesinde değişikliğe sebep olur. Eğer asidik beslenme yapıyorsak bu denge asla ortalamaya yaklaşamaz. Vücutta artışa geçen asit yükü ile hücrelerden başlayarak organlara kadar zarar verilebilir. Ayrıca bağışıklık sisteminde düşüş yaşanır, kendimizi halsiz ve enerjisiz hissederiz. Bunların yanı sıra birçok hastalığa elverişli hale gelir ve kilo alırız. Alkali beslenme sayesinde vücut gereksiz asit yüküne girmez, dengeli ve sağlıklı beslenir.

Alkali beslenmenin yararlarını anlatan ve savunan bu konunun uzmanlarına göre pH dengesini korumak hastalıkların da oluşumunu engelliyor. Örneğin, fazla yağlı geleneksel yemeklerişeker ve tatlıları mutfağınıza artık almadığınızı varsayalım. Bunları bıraktığınızda mevsimlik gıdalar ve doğal besinler yemeye başladınız. Peki, bu değişiklik size ne gibi yarar sağlayacak?

Vücuda giren toksin olmadığı için bağışıklık otomatik olarak güçlenecektir. Neredeyse obezite sınırına gelen kilo sorunları ortadan kalkacak, cilt yağlanmadığı için diri ve güzel olacaktır. Kemikler güçlenipbel ve kalça gibi bölgesel yağlanma sorunları ortadan kalkacaktır. Bunların yanı sıra alkali beslenme sayesinde daha enerjik ve zinde kalınabilecektir. Yani hayatınızda bambaşka bir sayfa açılmış olacaktır.

UYGULAMASI OLDUKÇA KOLAY: GIDALARI ALKALİ VE ASİDİK DİYE AYIRIN

 

Alkali olduğu halde pek bilinmeyen gıdalar ise şu şekildedir;

  1. Limon
  2. Yeşil Yapraklı Sebzeler (ıspanak, pazı, karalahana vb.)
  3. Turpgiller
  4. Kırmızıbiber
  5. Sarımsak
  6. Buğday Çimi

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Bir Cevap Yazın