İlacınız yediğiniz, yediğiniz ilacınız olsun

İlacınız yediğiniz, yediğiniz ilacınız olsun

– Depresyon genetik olmadığı takdirde, en önemli en önemli sebepleri arasında, çok uzun süreli hareketsizlik ve spor yapmama; ölü besinlerle beslenmeden dolayı enzim, vitamin ve mineral yoksunluğunun neden olduğu enerji düşüklüğü; yeterince çiğ beslenmediğimiz için muz ve çiğ kakao gibi besinlerin sağladığı seratonin eksikliği ve özellikle yoğun kentsel yaşam yüzünden yakın arkadaşlarımızla yapılan samimi, filtresiz sohbetlere yeterince yer ayıramamak geliyor.
– Depresyonun önüne geçmek için zaman zaman değişebilecek olan hayat amaçlarımızı, zevklerimizi gözden geçirmemiz, onları hayatımıza entegre etmemiz çok önemli.
– Psikolojimizle bağırsaklarımız arasındaki ilişkinin önemi, doktorlar ve uzmanlar tarafından her geçen gün daha fazla kabul edilmekte. Gluten ve şeker tüketmenin bir çok zararlı yan etkisinin yanı sıra, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik hali, uykusuzluk, agresiflik gibi davranış bozukluklarına neden olduğuna dikkat çekiliyor.
– Enzim, vitamin ve mineralden zengin beslenme depresyonla savaşmada etkindir. Bir avuç (50 gr) kavrulmamış, tuzsuz kaju fıstığında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir amino asit olan 200 mg triptofan bulunmaktadır. Antidepresan kadar etkilidir ve yan etkisi yoktur. Uyku, stresle mücadele ve depresyona karşı kullanılabilir.

Elçin Oflaz

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Bir Cevap Yazın