Raw / Alkali Beslenme

Gün geçmiyor ki, alkali beslenme, karbonat mucizesi, canlı gıdalarla beslenme gibi yeni bir kavramla karşılaşmayalım. Bilim insanları, diye­tisyenler, hatta ruhsal yaşamla ilgili öğretiler bile ruh ve fiziksel sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz konusunda öğütler veriyor. Hare­ketsiz yaşam ve vücudun harcayacağından fazla besin almanın obezite ve özellikle kanser başta olmak üzere birçok hastalığın görülme sıklığını arttırdığı da kabul etmek zorunda olduğumuz bir gerçek.

Yemek yememizin nedeni canlılığımızı sürdürebilmek için gerekli enerjiyi sağlamak. Vücutta sürekli olarak üretilmesi, yenilenmesi gereken hücreler ile dolaşım, sindirim, solunum, boşaltım, sinir sistemi gibi tüm faaliyetler için gerekli enerjinin kaynağı da bu yiyip içtiklerimiz. Her yiyecek enzimlerle sindirilerek yapıtaşlarına ayrılıyor; sonrasında ya asit ya alkali artıklar bı­rakıyor.

“Potansiyel Hidrojen“ sözcüklerinin kı­saltması olan pH, herhangi bir sıvı ortam içeri­sindeki hidrojen iyon yoğunluğunu ifade eder. 1 ile14 arasında bir değer olan pH skalasında 7 nötr (yüksüz) kabul edilir. pH değeri 7’ nin altın­da ise asidik, 7’nin üzerinde bazik bir ortamdan söz edilir.

Hücrelerin enerji üretebilmeleri oksijen ile karbonhidratların parçalanmasına-yakılmasına bağlıdır. Hücre içine Magnezyum varlığında Potasyum (K) girip, Sodyum (Na) atılarak bu enerji döngüsü sağlanmaktadır. Bu süreçte hüc­re pH değerini 7.35 olarak sabit tutar.

İnsan vücudu normal durumlarda, sindirim ve boşaltım sistemleri dışındaki tüm organların­da alkali düzeyde bulunur. İnsan kanındaki de­ğerler çok dar bir pH yelpazesinde (7,3) yer alır. Hastalıkla mücadele ettiği ya da stres altında bu­lunduğu durumlarda ise asidik özellikler belirir. Bu değerlerin altında ya da “fazla üzerinde” yer almak hastalıklara davetiye çıkarır. pH dengesi bozulursa yapıcı enzimler yıkıcı olmaya başlar. Hüc­relere yeteri kadar oksijen taşınamaz.

 

Alkali olduğu halde pek bilinmeyen gıdalar ise şu şekildedir;

 1. Limon
 2. Yeşil Yapraklı Sebzeler (ıspanak, pazı, karalahana vb.)
 3. Turpgiller
 4. Kırmızıbiber
 5. Sarımsak
 6. Buğday Çimi

Asit içerikli olan gıdalar ise;

 1. Alkol
 2. Et Ürünleri
 3. Süt Ürünleri
 4. İşlenmiş Gıdalar
 5. Kaju
 6.  Filizlendirilmiş badem dışındaki tüm kuru yemişler ve çekirdekler (Düşük asit)

No comments

You can be the first one to leave a comment.

Bir Cevap Yazın